23 listopada klasy Va i Vb wybrały się na wycieczkę do kopalni „Guido” w Zabrzu. Była to dobra okazja, aby zobaczyć i poczuć na własnej skórze na czym polega ciężka praca Górników tym bardziej, że za niedługo obchodzić będą swoje święto „Barbórkę”.
Kopalnie zwiedzaliśmy na dwóch poziomach wydobywczych: 170 m i 320 m. Pod ziemią znaleźliśmy się dzięki autentycznej szoli, takiej samej, jaką używają górnicy na czynnych kopalniach. Ekspresowy zjazd w ciemnościach zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund.
Przewodnik opowiedział nam o trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie. To bowiem patronka górników jest postacią centralną w tej części zwiedzania.
Podczas zwiedzania poziomu 170 m zajrzeliśmy do oryginalnie zachowanych stajni końskich i dowiedzieliśmy się o roli, jaką odegrały konie w historii górnictwa.
Największymi atrakcjami na poziomie 320 m były pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! Zawiozła nas w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych, chodnikowego i ścianowego. Tam z bliska zobaczyliśmy, jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla.
Następnie przejechaliśmy do Sztolni „Królowa Luiza” gdzie braliśmy udział w aktywnym zwiedzaniu dawnych wyrobisk. Wykonywaliśmy podstawowe prace górnicze, takie jak urabianie węgla czy skręcanie rurociągu pod bacznym okiem górnika. Podczas zajęć poznaliśmy też zagrożenia występujące w kopalni i braliśmy udział w symulacji akcji ratowniczej.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERI ZDJĘĆ.