W ostatnich dniach uczniowie mieli możliwość wziąć udział w wyjazdach na narty. 30 stycznia zorganizowana została wycieczka na Kubalonkę, gdzie szóstoklasiści trenowali techniki jazdy na nartach biegowych. Z kolei 31 stycznia grupa chętnych uczniów z klas IV-VIII udała się do Wisły na stok Siglany. Miłośnicy narciarstwa mogli tam ćwiczyć techniki zjazdowe na nartach i na snowboardzie. Organizatorem wyjazdów był pan Jacek Indeka.
"A LETTER TO SANTA"
Przed feriami wręczono nagrody za udział w konkursie języka angielskiego "A letter to Santa" ("List do Świętego Mikołaja").
Spośród prac napisanych przez uczniów wybrano trzy najciekawsze, przyznając miejsca:
I miejsce - Zuzanna Lanc (kl. Vc)
II miejsce - Julia Stec (kl. Vc)
III miejsce - Hanna Wieczorek (kl. Vb)
Organizatorki konkursu: pani Anna Dziedzic i pani Anna Niemiec gratulują zwyciężczyniom, a wszystkim uczestnikom dziękują za zaangażowanie i pomysłowość.
ZBIÓRKA DLA HOSPICJUM
Gorąco zachęcamy uczniów i rodziców do wsparcia akcji pomocy podopiecznym hospicjum w Krzyżowicach.
Można to zrobić, przekazując dar rzeczowy w postaci: używanych prześcieradeł z gumką (90/200), używanych bawełnianych T-shirtów damskich i męskich, szamponu, proszku do prania, płynu do płukania tkanin, ręczników papierowych, nawilżanych chusteczek, płynu do mycia podłóg, odświeżacza powietrza w sprayu, mopa, maszynki do włosów, plastikowych kubeczków z dzióbkami, cążek, nożyczek do paznokci oraz pojemników na leki z trzema przedziałkami.
Zbiórka potrwa do 20 lutego.
Koordynatorem akcji w szkole jest pani M. Andrzejewska (s.19, budynek B).
75. ROCZNICA "MARSZU ŚMIERCI"
28 stycznia w 6 miejscowościach powiatu pszczyńskiego uczczono pamięć ofiar tzw. "Marszu Śmierci", tj. zbiorowej pieszej ewakuacji 56 tysięcy więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Trasa przemarszu więźniów wiodła m.in. przez Studzionkę. Wielu zmarło z przemęczenia, wyziębienia lub zostało zastrzelonych. W zbiorowej mogile na cmentarzu w Studzionce pochowanych jest 18 osób.
W tegorocznych uroczystościach upamiętniających tamte tragiczne wydarzenia wzięła udział delegacja uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami. 75. rocznicę "Marszu Śmierci" upamiętnił także wymowny plakat na okolicznościowej gazetce szkolnej.
SUKCESY PIERWSZOKLASISTÓW
9 stycznia uczniowie klas: Ia i Ib uczestniczyli w wielkim finale projektu edukacyjnego Kopalnia Wiedzy JSW. Celem projektu było propagowanie nauki oraz zachowań ekologicznych. Nasi pierwszoklasiści zostali laureatami trzech konkursów. Klasa Ib zajęła III miejsce w konkursie "Temperatura ziemi". Klasa Ia zdobyła II miejsce w konkursie "Gra miejska - ratujmy pszczoły". Indywidualnie uczennica klasy Ia, Aleksandra Rączka zwyciężyła w kategorii Rodzina Kopalni Wiedzy. Obie klasy z rąk członków zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej otrzymały atrakcyjne nagrody, m.in. sprzęt elektroniczny, pokaz naukowy dla szkoły oraz prenumeratę magazynu "National Geographic Kids" (na łamach tego magazynu publikowane były zadania konkursowe w różnych kategoriach).
Gratulujemy serdecznie uczniom i wychowawcom osiągniętych sukcesów!
Więcej informacji na stronie:
https://www.jsw.pl/media/wydarzenia/artykul/kopalnia-wiedzy-jsw-wielki-final/
ŻYCZENIA
Tajemnica Bożego Narodzenia
niech wzbogaci łaską,
napełni pokojem i radością,
a blaskiem swym niech oświeca
wszystkie dni nadchodzącego roku.
Wesołych Świąt!
źródło: pixabay.com.pl
WSPÓLNE KOLĘDOWANIE
W ostatni dzień w szkole przed świętami Bożego Narodzenia wszyscy uczniowie ze swoimi wychowawcami usiedli w klasach przy wigilijnych stołach, by łamiąc się opłatkiem, złożyć sobie życzenia. Następnie zobaczyliśmy przedstawienie jasełkowe przygotowane w formie "teatru cieni". Przypominana co roku historia narodzin Jezusa znów została opowiedziana inaczej, przykuwając naszą uwagę i skłaniając do refleksji. Przedświąteczny apel zakończyło wspólne kolędowanie. Usłyszeliśmy nie tylko polskie kolędy, ale także w języku angielskim i francuskim. Na zakończenie pani Dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia.
JUBILEUSZ 50-LECIA SZKOŁY
„Ani przeszłości, ani teraźniejszości, ani przyszłości nie wolno nam utracić” - tak brzmiało hasło obchodów 50-lecia szkoły.
Rozpoczął je 8 grudnia koncert zorganizowany przez pana Ireneusza Gruszkę, sołtysa Studzionki. 10 grudnia o godz. 12:00 w uroczystej akademii wzięła udział cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: pani wiceburmistrz Barbara Sopot-Zembok, wicestarosta pszczyński pan Damian Cieszewski, dyrektorzy pszczyńskich placówek oświatowych, emerytowani nauczyciele i pracownicy, sołtys Studzionki pan Ireneusz Gruszka, prezes OSP pan Łukasz Tetla, przewodniczący rad rodziców szkoły i przedszkola: pan Łukasz Wieczorek i pani Klaudia Szendera, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej ksiądz Mirosław Czyż, budowniczy szkoły pan Franciszek Konieczny.
Pierwszą część uroczystości wypełnił program artystyczny zaprezentowany przez uczniów, w którym na podstawie szkolnych kronik przypomniane zostały najważniejsze fakty z historii szkoły, począwszy od jej wybudowania, a skończywszy na czasach współczesnych. „Na taką szkołę czekaliśmy od dawna. Dziś spełniły się nasze marzenia…” – ten i inne fragmenty „Księgi pamiątkowej Szkoły Podstawowej w Studzionce” czytali uczniowie występujący w przedstawieniu. Wspominaliśmy dawnych nauczycieli i dyrektorów szkoły. Słowa wdzięczności popłynęły do wieloletniej nauczycielki, w przeszłości pełniącej funkcje wicedyrektora i dyrektora szkoły, pani Łucji Koniecznej.
Poprzez wiersze, piosenki, humorystyczne scenki opowiadaliśmy o szkolnych zwyczajach i tradycjach; całość uwieńczył staropolski taniec polonez.
Po południu o godz. 17:00 jubileusz 50-lecia szkoły świętowaliśmy z rodzicami, absolwentami szkoły, mieszkańcami Studzionki, gośćmi, którzy specjalnie z tej okazji zaszczycili nas swoją obecnością.
Obchodom towarzyszyła wystawa zachowanych zdjęć oraz kronik szkolnych. Wydany został okolicznościowy folder. W „kapsule czasu” zamknięte zostały na kolejne 50 lat prace plastyczne uczniów, które przedstawiały ich wizje szkoły w przyszłości.
Wszystkim Gościom serdecznie dziękujemy za życzenia, upominki i miłe słowa. Wkraczamy w kolejne 50-lecie wierząc, że życzenia urodzinowe mają moc spełnienia.
FINAŁ ZBIÓRKI DLA DOMINIKI
W dniach 05.12.2019r. – 12.12.2019r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Studzionce, miała miejsce zbiórka pieniędzy na rzecz leczenia Dominiki Wyroby. Do akcji włączyła się cała społeczność szkolno - przedszkolna ZSP Studzionka oraz mieszkańcy Studzionki. 13.12.2019r. nastąpiło podsumowanie akcji.
Łącznie zebrano: 4 144,01zł i 20 € (euro)
Zebrane pieniądze zostaną przesłane na wskazane konto Fundacji ISKIERKA. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tej akcji i okazane serce.
Zespół Szkolno Przedszkolny w Studzionce
ŻYWA LEKCJI BIOLOGII
26.11.2019r. wszystkie klasy uczestniczyły w „Żywej lekcji biologii” program edukacyjny na temat gadów przeprowadziła Agencja Impresaryjno-Artystyczna „Klaps-art” z Krakowa.
Uczniowie poznali różne gatunki węży, ich zwyczaje oraz dowiedzieli się jakie warunki należy zapewnić tym zwierzętom.
Odważni mogli dotknąć każdego węża i przekonać się, że każdy z nich jest inny
2
KONKURS KALIGRAFICZNY
W listopadzie odbył się drugi, międzygminny konkurs kaligraficzny, polegający na przepisaniu tekstu wybranej bajki I. Krasickiego. Można było też wykonać ilustracje. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Wyłoniono zwycięzców w dwu kategoriach.
Kategoria I - IV
I miejsce-Amelia Hanusek z kl. III, Wisła Mała
II miejsce - Nadia Orszulik z kl. III a, Studzionka
III miejsce - Wiktoria Rysiewicz z kl. III a, Ćwiklice
wyróżnienia - Hanna Łuka z kl. II, Rudołtowice,
Maria Piasek z kl. III, Wisła Mała
Kategoria V - VIII
I miejsce - Filip Pieniądz z kl. VIII, Poręba
II miejsce - Amelia Kraczkowska z kl. VII, Brzeźce
III miejsce - Weronika Żmij z kl. VI a, Studzionka
wyróżnienia - Aleksandra Omyła z kl. V c, Łąka
Hubert Pietruszka z kl. VII, Ćwiklice
Lilianna Gamoń z kl. VI, Brzeźce
KOPCIUSZEK
28 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyło się wyjątkowe przedstawienie pod tytułem "Kopciuszek".
Wyjątkowe, ponieważ w role bohaterów baśni wcieliły się dzieci z klasy III a i III b.
Mali aktorzy wystąpili przed przed swoimi rodzicami i dziadkami. Wszyscy z dużym zaciekawieniem oglądali spektakl, po którym nagrodzili małych aktorów gromkimi brawami.
ST ANDREW’S DAY - DZIEŃ ŚW. ANDRZEJA
29 listopada na lekcjach języka angielskiego czekała na naszych uczniów niespodzianka – Andrzejki po angielsku, które znacznie różnią się od naszych polskich Andrzejek. Dla nas to impreza z wróżbami, dla Szkotów to święto narodowe oraz święto ich patrona, czyli Św. Andrzeja.
Podczas zajęć uczniowie mogli dowiedzieć się ciekawych informacji na temat tego święta, które jest hucznie obchodzone w Szkocji i pozostałych krajach Wielkiej Brytanii. Na lekcjach uczniowie poznali postać Św. Andrzeja oraz tradycje i zwyczaje, które towarzyszą Brytyjczykom w tym dniu. Ponadto, młodsze klasy poznały legendę o potworze z Loch Ness, którego podobiznę mogli namalować i wykonały inne prace plastyczne związane ze Szkocją: rysowały flagę Szkocji – Saltire oraz tradycyjny strój Szkota.
Podczas zajęć kreatywnych z języka angielskiego, klasie VII B towarzyszyły gry i zabawy ruchowo-językowe o Szkocji, „biegające dyktando” i quizy związane z tematem Św. Andrzeja.
Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie na zajęciach i ciekawe pytania.
A. Dziedzic i A. Niemiec
3
WRÓŻBY ANDRZEJKOWE
29 listopada samorząd uczniowski zorganizował na przerwach wróżby andrzejkowe. Więcej informacji możecie znaleść pod linkiem BLOGU SU.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
27 listopada odbył się w szkole Dzień Pluszowego Misia.
Uczniowie klas I - III poznali historię powstania pluszowej maskotki, rozwiązywali bajkowe zagadki, tworzyli misie z gąbek i gumek recepturek, a także mieli okazję skosztować niedźwiedziego przysmaku.
SPOTKANIE Z PANEM BRUNONEM PASZYNĄ
W czwartek 14 listopada uczniowie klas siódmych mieli zaszczyt gościć wyjątkową osobę.
Pan Brunon Paszyna, bo o nim mowa, 11 marca 1943 roku został aresztowany przez NKWD i zesłany na Sybir. Spędził tam prawie trzy lata pracując w kamieniołomie, przy wyrębie lasów oraz w fabryce. Mężczyzna opowiedział dzieciom o swojej katorżniczej pracy i ciężkich, niegodnych warunkach życia na zesłaniu.
Dziękujemy bardzo za poświęcony czas i wyjątkową lekcję wychowawczą.
FINAŁ AKCJI "ANIOŁ MIESZKA PO SĄSIEDZKU"
18 listopada zakończyliśmy zbiórkę słodyczy dla dzieci z oddziału onkologicznego.
KONKURS INFORMATYCZNY BÓBR
W dniach 13, 14 i 15 listopada odbyła się tegoroczna edycja międzynarodowego konkursu informatycznego „Bóbr”, w którym po raz pierwszy wzięli udział uczniowie naszej szkoły.
Konkurs „Bóbr” to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej.
Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów.
Do konkursu przystąpiło 10 uczniów w trzech kategoriach wiekowych: Skrzat, Benjamin i Junior. Zadania konkursowe nie były łatwe. Uczniowie zmagali się z rozwiązywaniem sytuacji i problemów, pochodzących z różnych zastosowań i przedmiotów nauczania, takich jak: język ojczysty, język obcy, geografia, historia, sztuka, technika i matematyka. Satysfakcja z ukończenia testu była duża, ale na wyniki musimy jeszcze poczekać.
Beata Orlik, Zbigniew Ziebura
1
SERCE DLA SERCA NIECH BĘDZIE SERCEM
W imieniu Fundacji Mam Marzenie składamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom i uczniom, którzy zaangażowali się w zbiórkę maskotek, zabawek, gier i przyborów plastycznych dla chorych dzieci w związku z Dniem Pluszowego Misia. Dziękujemy!
Archiwum wydarzeń