• WYNIKI KONKURSU "DAISY INFLUENCERKĄ? CZEMU NIE!

          • Konkurs "Daisy influencerką? Czemu nie! został rozstrzygnięty. Spośród prac konkursowych jury wyłoniło następujących laureatów:

            I miejsce - Anna Zembok kl. VIII ZSP Studzienice

            II miejsce - Piotr Zarzeczny kl. VIII ZSP Studzionka

            III miejsce Hubert Drzyzga kl. VI SP Poręba

            Gratulujemy laureatom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

          • Tydzień bezpiecznego internetu - podsumowanie działań

          • W ramach akcji profilaktycznej pt. "Tydzień Bezpiecznego Internetu" uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w różnorodnych działaniach mających na celu podniesienie świadomości na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Oto podsumowanie tych działań:

            1. Spektakl Teatru Maska z Krakowa: Uczniowie mieli okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez Teatr Maska z Krakowa, który ukazywał skutki uzależnienia od internetu. Spektakl ten miał na celu uświadomienie uczniom negatywnych konsekwencji nadmiernego korzystania z internetu i zachęcanie do zdrowych nawyków online.

            2. Gra profilaktyczna "Interlandia": W trakcie przerw między lekcjami uczniowie uczestniczyli w grze o nazwie "Interlandia". Gra ta obejmowała różnorodne zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci, takie jak rozpoznawanie zagrożeń, netykieta, zasady bezpiecznego korzystania z internetu, reagowanie na przejawy hejtu oraz identyfikację wirusów internetowych. Dzięki tej grze uczniowie mogli zdobyć praktyczną wiedzę dotyczącą bezpiecznego korzystania z internetu.

            3. Escape Room dotyczący cyberbezpieczeństwa: podczas lekcji informatyki uczniowie brali udział w tzw. Escape Roomie, w którym mieli za zadanie rozwikłać złożoność pojęcia cyberbezpieczeństwa. W trakcie tej interaktywnej gry uczniowie musieli rozwiązać różnego rodzaju zagadki i zadania, aby lepiej zrozumieć zagrożenia wynikające z korzystania z sieci oraz poznać zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

            4. Warsztaty profilaktyczne: odbyły się również warsztaty profilaktyczne, skupiające się na temacie hejtu w internecie. Uczniowie mieli okazję poznać definicję hejtu, dowiedzieć się, jak rozpoznawać i reagować na przejawy hejtu oraz jak się przed nim chronić. W ramach tych warsztatów uczniowie przygotowali wystawę plakatów, które miały na celu przekazanie ważnych informacji na temat hejtu w internecie.

            5. Konkurs z wiedzy o bezpieczeństwie w sieci: na zakończenie działań profilaktycznych odbył się konkurs z wiedzy o bezpieczeństwie w sieci. W klasach 6-8 laureatami konkursu zostali: 1. Wojciech Balcerzak, 2. Patrycja Łowicka, 3. Alicja Gonska, a w klasach 4-5: 1. Jan Raniszewski, 2. Filip Baron, 3. Piotr Mężyk. Gratulujemy.


             

          • URATUJ ZIEMIĘ

          • W piątek 21 kwietnia br. klasy 1-3 wzięły udział w grze terenowej "Uratuj Ziemię!". Sprzątaliśmy śmieci, korzystaliśmy z wiedzy ekologicznej, szukaliśmy wskazówek w terenie i rozwiązywaliśmy zaszyfrowane łamigłówki. Uczniowie świetnie poradzili sobie z kłopotami i wyzwaniami jakie sprowadził na naszą planetę Śmieciuch. Ziemia została uratowana.

          • DZIEŃ EUROPY

          • 9 maja obchodzimy Dzień Europy. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali stoiska prezentujące wybrane przez klasy państwa. Przedstawiono najważniejsze informacje o wybranych krajach, ale i ciekawostki z elementem humorystycznym, można było nawet sfotografować się ze słynną Mona Lisą. Nie zabrakło degustacji słodyczy, serów, sałatek, pieczywa, pierogów, a nawet słynnej angielskiej herbaty z mlekiem. Takie poznawanie świata wszystkim przypadło do gustu i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji dostępnej w galerii zdjęć na stronie internetowej szkoły.

            Kliknij tutaj.

          • IX PSZCZYŃSKI FESTIWAL WSPÓŁCZESNEJ PIOSENKI FRANKOFOŃSKIEJ

          • W poniedziałek 24 kwietnia w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się IX edycja Pszczyńskiego Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej. X Pszczyński Festiwal Piosenki Frankofońskiej został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1, III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Języków i Kultur oraz telewizją TV5 Monde. Patronat nad imprezą objęli Ambasada Francji oraz Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. Jak co roku, głównym celem Festiwalu, oprócz dobrej zabawy, było poznanie współczesnych piosenek w języku francuskim. Do udziału zgłosiło się 21 wokalistów, duetów i zespołów, 32 uczniów Klas Frankofońskich naszego województwa. Uczniowie szkół podstawowych i liceów z Pszczyny, Piasku, Studzionki, Żor, Zabrza, Rybnika, Katowic, Chorzowa i Gliwic.
            Nasza szkoła reprezentowana była przez MAJĘ KUDŁĘ, która przepięknie wykonała utwór „Pas toi” Generation Goldman. KibicowaliŚmy jej z całego serca, jednak konkurencja była ogromna.

            Gośćmi Festiwalu oraz członkami jury byli:
            Eliza Wietrzyńska-Wala Elise - absolwentka Szkoły Muzycznej, wokalistka, nauczycielka śpiewu, kompozytorka, finalistka programu Bitwa na Głosy; w grupie Ewy Farnej, finalistka programu ;Twoje 5 minut; w radiu RMF FM, wokalistka występująca na scenie z Adamem Sztabą i jego orkiestrą;
            Manuela Aime - gość z Włoch, nauczycielka języka francuskiego w szkole Cromagnola I w Cromagnola
            Ewa Figas - wykładowca na specjalności z językiem francuskim w Katedrze Lingwistyki Stosowanej Politechniki Śląskiej w Gliwicach;
            Leszek Solarski - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którego specjalnością są partie basowe; uczestnik licznych festiwali i konkursów w Polsce i za granicą; finalista Konkursu Muzyki Słowiańskiej oraz zdobywcę nagrody za najlepsze wykonanie pieśni współczesnej na konkursie Złote Globy; głównego wykonawcę wielu przedstawień i oper, między innymi partii w Weselu Figara, w Don Giovannim oraz w Makbecie.


            W wyniku obrad Jury wyłoniono zwycięzców:
            I miejsce zajęła uczennica Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia
            im. Stanisława Moniuszki w Katowicach - Jadwiga Rał;
            II miejsce zajęli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie - Karolina Olszowiec i Tomasz Beer;
            III miejsce zajęła uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach - Barbara Falborska;

            Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej zorganizowany został w Pszczynie już po raz dziewiąty. Język francuski na stałe zagościł w pszczyńskich szkołach, a uczniowie naszego regionu coraz chętniej się go uczą i jak widać posługują się nim zarówno w mowie, jak i śpiewaniu.