• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

• 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszej szkole przez tydzień odbywały się rożne konkursy. Uczniowie zmagali się między innymi z poprawnością językową, znajomością lektur, przysłów a nawet wyrazów ze slangu młodzieżowego.

W ramach obchodów tego wyjątkowego święta dzieci na godzinie wychowawczej przygotowały plakaty promujące nasz język. Każda klasa na swój sposób zareklamowała język polski i zwróciła uwagę na to, jak ważna jest poprawność językowa. Efekty pracy można podziwiać na szkolnym korytarzu.

• CZUWAJ!

• Uczniowie z klasy VI b na godzinie wychowawczej zaprezentowali się w mundurach harcerskich i opowiedzieli klasie o swojej służbie w 4. Harcerskiej Drużynie Wodnej w Pszczynie. Wzbudzili spore zainteresowanie wśród kolegów, odpowiadali na liczne pytania, a na koniec swojej prezentacji przygotowali krzyżówkę sprawdzającą wiedzę kolegów i koleżanek.

• POCZTA WALENTYNKOWA

• 14 lutego przypada wyjątkowy dzień w roku - walentynki.  Możemy wtedy przy pomocy drobnych gestów pokazać bliskim osobom, że o nich pamiętamy. Z tej okazji samorząd zorganizował pocztę walentynkową, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Otrzymane listy wywołały na ich twarzach wiele uśmiechów.

Uczniowie klas młodszych także przyłączyli się do akcji. Na korytarzach zrobiło się czerwono i bardzo wesoło. Wszyscy starali się być dla siebie mili, wręczali sobie kartki i listy z dobrym słowem. Dodatkowo ich Panie przygotowały pyszne babeczki, które można było było kupić i odbarować nimi bliskie osoby.

• Z WIZYTĄ NA FESTIWALU JĘZYKÓW OBCYCH

• 10 lutego grupa ósmoklasistów reprezentowała naszą szkołę na Festiwalu Języków Obcych w Pawłowicach. Podczas tego wydarzenia uczniowie wzięli udział w konkursie, który obejmował wiedzę na temat krajów anglojęzycznych, ale również Francji i Niemiec.

Poza konkursem młodzież uczestniczyła w zajęciach z native speakerem oraz w lekcji w klasie dwujęzycznej.

• WALENTYNKI W BIBLIOTECE

• Biblioteka szkolna włączyła się w uroczystości walentynkowe akcją „Randka w
            ciemno z książką”. Uczniowie mieli możliwość wypożyczenia ładnie opakowanej
            książki, zaś na podstawie recenzji umieszczonej na danym egzemplarzu musieli
            zdecydować o wyborze. „Randka…” cieszyła się nieprawdopodobnym
            zainteresowaniem. Kolejki (do wypożyczeń) podobnej długości, panie
            bibliotekarki pamiętają już tylko ze swojego dzieciństwa!

• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ FRANKOFONII

• Dnia 20 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Frankofonii. W powiecie
            pszczyńskim, licea oraz szkoły podstawowe, w których uczniowie uczą się języka
            francuskiego, będą wspólnie świętować ten dzień 22 marca w SP nr 2 w Pszczynie.
            W ramach obchodów święta, przewidziano różnorodne konkursy dla uczniów przybliżające
            kulturę krajów frankofońskich:
            1. Konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-5. [dla wszystkich uczniów]
            Dla frankofonów:
            2. Konkurs plastyczny „Postaci z komiksów zwiedzają świat frankofoński”
            3. Konkurs fotograficzny „Księżna Daisy również świętuje Dzień Frankofonii”
            4. Konkurs filmowy: „Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?”
            5. Konkurs kulinarny na najlepsze makaroniki.
            6. Konkurs na wykonanie eco-ATOMIUM (konkurs modelarski)
            Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursach.

Regulaminy konkursów dostępne są w zakładce Frankofonia 2023.

• KONKURS

• Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkusie „Śladami księżnej Daisy” organizowanym przez Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu.

Zadaniem konkursowym jest utworzenie pracy w formacie A3 w wybranej technice: fotograficznej, grafiki komputerowej, plastycznej lub kolażu. Konieczne jest dodanie do pracy opisu słownego wyjaśniającego związek pracy z postacią księżnej Daisy pracy literackiej – opowiadanie lub wiersz.

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem:

regulamin_Konkursu_Daisy_2023.pdf

• OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

• 10 stycznia uczniowie klas drugich i trzecich, udali się do Teatru Miejskiego w Gliwicach na spektakl pt. „Opowieść wigilijna”. Historia Scrooge’a to uniwersalna opowieść o tym, że dobro nie tylko zwycięża nad złem, ale niesie ze sobą prawdziwą radość. Przestrzeń sceny wypełnili nie tylko aktorzy, ale także lalki i projekcje. Spektakl, dostarczający dawkę humoru, elementy grozy i chwile wzruszenia bardzo spodobał się naszym uczniom.

• 2023 - ROKIEM KSIĘŻNEJ DAISY

• "Rada Miejska w Pszczynie ustanowiła rok 2023 w Pszczynie - Rokiem Księżnej Daisy. W czerwcu 2023 roku obchodzić będziemy 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci księżnej Daisy von Pless - najsłynniejszej mieszkanki pszczyńskiego pałacu, a od roku 2012 głównej postaci Strategii Promocji Pszczyny (...). Warto zaznaczyć, że miasto partnerskie Pszczyny, Wałbrzych, także ustanowiło rok 2023 Rokiem Księżnej Daisy."

źródło: https://www.pszczyna.pl/main/aktualnosci/Pszczyna-i-Walbrzych-wspolnie-zainaugurowaly-Rok-Daisy/idn:3432

Z tej okazji w naszej szkole oraz innych placówka działających na terenie naszego powiatu odbędą się różne wydarzenia mające na celu upamiętnienie niezwykłej postaci, jaką była księżna Daisy von Pless.