• Regulamin Samorządu Uczniowskiego

REGULAMIN DZIAŁANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W PUBLICZNYM GIMNAZJUM NR 5 W STUDZIONCE

Podstawa prawna:

1.      Ustawa o systemie oświaty z 7 września 1991r. z późniejszymi zmianami art. 55,

2.      Ustawy – Karta Nauczyciela z 26 stycznia 1982r. z późniejszymi zmianami art.6a, ust.5

3.      Statut szkoły

Działalność Samorządu Uczniowskiego

1.      Rada Uczniowska jako jedyny reprezentant ogółu uczniów może przedstawić Radzie Rodziców, Radzie Pedagogicznej lub Dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, a w szczególności tych, które dotyczą realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:

a)      prawo do zapoznania się z programem nauczania , z jego treścią , celem i stawianymi wymaganiami;

b)      prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu,

c)      prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań,

d)      prawo do redagowania i wydawania gazety szkolnej i informowanie o swej działalności na swojej tablicy informacyjnej w szkole;

e)      prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej
      oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, ale w porozumieniu z dyrektorem;

f)        prawo wyboru, w porozumieniu z Radą Pedagogiczną nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu;

g)      prawo opiniowania pracy nauczyciela.

2.      Swoje cele samorząd realizuje przez:

a)      docieranie do uczniów z bieżącymi informacjami z życia szkoły poprzez stałe aktualizowanie gazetki samorządowej i ewentualne wydawanie swojego pisma
      oraz prowadzenie własnej kroniki;

b)      organizowanie uroczystości szkolnych zgodnie z kalendarzem imprez;

c)      przeprowadzenie imprez urozmaicających życie szkoły: dyskotek, konkursów, wycieczek, spotkań, itp. ;

d)      uczestnictwo w akcjach na rzecz pomocy dzieciom;

e)      regularne uczestnictwo przedstawicieli uczniów w spotkaniach, sesjach, sejmikach międzyszkolnych i informowanie uczniów o ich przebiegu;

f)        kształtowanie właściwych postaw i aktywności w życiu społeczności szkolnej
      przez pełnienie dyżurów uczniowskich, dbałość o porządek i estetykę szkoły.

Organy Samorządu Uczniowskiego

1.      Ustanawia się Radę Uczniowską, jako organ kierujący bieżącą działalnością samorządu uczniowskiego.

2.      Radę Uczniowską stanowi zarząd i członkowie wybrani w wyborach oraz przewodniczący samorządów wszystkich klas.

3.      Rada Uczniowska podlega bezpośrednio zgromadzeniu wszystkich uczniów szkoły jako samorządowi uczniowskiemu.

4.      Walne zgromadzenie zwoływane jest raz w roku szkolnym.

5.      Kadencja Rady trwa rok.

Zasady wybierania organów Samorządu Uczniowskiego

1.      Komisja wyborcza składa się z:

a)      przewodniczącego ustępującej Rady Uczniowskiej,

b)      członka ustępującej Komisji Rewizyjnej

c)      opiekuna samorządu.

2.      Głosy zlicza powołana komisja, w skład, której nie mogą wchodzić kandydaci ubiegający się o tę funkcję.

3.      Wybory do Rady Uczniowskiej odbywają się na początku roku szkolnego, do 15 października, według przyjętej ordynacji wyborczej.

4.      Prawo kandydowania do Rady Uczniowskiej mają uczniowie wszystkich klas, którzy wcześniej zaprezentują swoje programy wyborcze w dowolnej formie.

5.      Kandydat w wyborach na członka Rady nie powinien pełnić funkcji w samorządzie klasowym.

6.      Do Rady Uczniowskiej wchodzi 7 osób z największą liczbą głosów.

7.      Przewodniczącego Rady Samorządu Uczniowskiego wybiera  Rada spośród 7 osób, które w wyborach uzyskały największą liczbę głosów.

8.      Przewodniczącym zostaje osoba, która w wyborach uzyskała największą liczbę głosów.

9.      Podział pozostałych funkcji w Zarządzie Rady Uczniowskiej dokonuje wybrany Zarząd na pierwszym spotkaniu.

10.  Organy samorządu wybierane są w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym.

11.  Do wyboru wystarcza zwykła większość głosów oddanych na kandydata.

12.  Głos uznany jest za nieważny, jeśli na karcie do głosowania oddano głos na więcej
      niż jednego kandydata lub karta jest uszkodzona.

13.  Komisja wyborcza przyjmuje odwołania w terminie 3 dni od daty wyborów.

Wewnętrzna struktura organów Samorządu Uczniowskiego.

Tryb podejmowania uchwał

1.      Radę samorządu tworzy Zarząd wyłoniony podczas wyborów samorządu w składzie:

a)      przewodniczący,

b)      zastępca przewodniczącego,

c)      sekretarz,

d)      skarbnik,

e)      kronikarz

f)        dwóch członków.

2.      W skład Rady Samorządu wchodzą inni członkowie – przewodniczący wszystkich klas.

3.      Rada Uczniowska w celu sprawnego rozwiązywania problemów i realizowania zadań może wyłonić ze swego grona mniejsze zespoły (sekcje, komisje), których charakter, liczba członków i sposób funkcjonowania zostaną określone przez ogólne zebranie organu.

4.      Decyzje w obu grupach zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności, co najmniej połowy członków organu.

Regulamin wchodzi w życie z dniem 16 września 2003 r.