• Regulamin Wycieczki Rowerowej

• REGULAMIN OKREŚLAJĄCY ZACHOWANIE SIĘ UCZNIÓW

CZASIE WYCIECZKI ROWEROWEJ

WYPOSAŻENIE WYCIECZKI

1. Wszyscy uczestnicy wycieczki muszą posiadać sprawne rowery, wyposażone zgodnie z przepisami w sprawne hamulce, białe oświetlenie z przodu i czerwone z tyłu, dzwonek.
      2. Wszyscy uczestnicy wycieczki musza posiadać kartę rowerową.
      3. Wszyscy uczestnicy wycieczki muszą posiadać odpowiedni ubiór oraz kaski rowerowe.
      4. Opiekunowie grupy muszą poruszać się na rowerze w kamizelkach odblaskowych. Zaleca się wszystkim uczestnikom wycieczki zakładanie kamizelek odblaskowych.
      5. Jeden z opiekunów musi posiadać apteczkę pierwszej pomocy, mapę trasy wycieczki, pompkę rowerową, zestaw naprawczy do kół lub zapasowe dętki, zestaw niezbędnych narzędzi rowerowych.
      6. Co najmniej jeden z opiekunów musi posiadać telefon z możliwością wezwania ewentualnej pomocy.
      7. Bagaże muszą być umieszczone na rowerze tak, aby zapewnić bezpieczną jazdę, głównie uniemożliwiając dostanie się do kół jakichkolwiek elementów.
      8. Trasa wycieczki musi być wcześniej przemyślana, dostosowana do możliwości fizycznych uczestników oraz zapewniająca bezpieczne poruszanie się, omijająca drogi o dużym natężeniu ruchu samochodów.

NA TRASIE

1. Na trasie kolumnę wycieczki rowerowej prowadzi i zamyka przewodnik lub nauczyciel.
      2. Kolumna rowerzystów porusza się zgodnie z przepisami ruchu drogowego, zachowując szczególną ostrożność.
      3. W kolumnie może jechać maksymalnie 15 osób – tzn. 13 uczniów i 2 opiekunów.
      4. Rowerzyści w kolumnie poruszają się jeden za drugim i nie wyprzedzają się.
      5. Odległość pomiędzy rowerzystami w kolumnie, musi zapewniać bezpieczną jazdę i może wynosić do 5 metrów.
      6. Odległość pomiędzy kolumnami rowerzystów musi wynosić co najmniej 200 metrów.
      7. Tempo jazdy oraz czas i miejsce odpoczynku wyznacza przewodnik lub nauczyciel
        wg możliwości fizycznych najsłabszego z uczestników.
      8. W kolumnie rowerzystów, uczniowie najsłabsi fizycznie jadą z przodu, za osobą prowadzącą.
      9. Podczas postoju należy zejść z jezdni na pobocze drogi, parking, itp.
      10. Wszelkie niedyspozycje związane z jazdą zgłaszamy natychmiast nauczycielowi.

ZWIEDZANIE

1. Podczas zwiedzania obiektów zabytkowych, muzeów, wystaw nie dotykamy eksponatów, uważnie słuchamy objaśnień przewodnika lub nauczyciela.
      2. Nie oddalamy się od grupy, chyba, że nauczyciel pozwala zwiedzać indywidualnie.
      3. W zwiedzanych obiektach nie hałasujemy, nie spożywamy żadnych pokarmów,
        nie siadamy w miejscach do tego nie przeznaczonych.
      4. Podczas zwiedzania obiektów sakralnych dostosowujemy się do regulaminu obowiązującego w tym obiekcie (odpowiedni strój, zachowanie ciszy, uszanowanie miejsca świętego).
      5. Na miejsca zbiórek przychodzimy zawsze punktualnie.
      6. Podczas zwiedzania, postojów, itp. opiekunowie grupy zapewniają bezpieczne odstawienie rowerów.

W czasie trwania wycieczki obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu, palenia papierosów, zażywania innych używek.

W przypadku niestosowania się do regulaminu kierownik wycieczki decyduje o rodzaju konsekwencji wyciąganych wobec naruszających regulamin uczniów.