ZAPISY DO SZKOŁY MUZYCZNEJ W ŻORACH
"Wiosna w 3D" - prace kl. IIb ("nauka zdalna")
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "Wiosna w 3D" - prace kl. IIb ("nauka zdalna").
3
ŻYCZENIA NA WIELKANOC
Niech zbliżające się Święta Wielkanocne
wniosą do Waszych serc wiosenną radość i świeżość,
pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję.ZDROWYCH, SPOKOJNYCH ŚWIĄT!
DLA RODZICÓW
Kilka porad psychologa szkolnego.
1. W co się bawić z dziećmi w domu? Jakie zabawy zaproponować, żeby móc chwilę odpocząć, posiedzieć czy wypić kawę? Czy można bawić się bez zabawek?
2. Jak radzić sobie z emocjami dzieci? Jak wzmacniać mocne strony dziecka? Jak nauczyć dziecko przegrywać? Gdzie znaleźć pomoc?
Odpowiedzi na te i inne pytania w prezentacjach :
"Zabawy dla dzieci w różnym wieku", "Trening umiejętności społecznych".
Prace plastyczne uczniów kl. 6 ("nauka zdalna")
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "Nauka zdalna" - prace plastyczne uczniów kl. 6.
3W ramach tzw. "nauki zdalnej" uczniowie wykonują w domu m.in. prace plastyczne. Rysowanie to doskonały sposób na zrelaksowanie umysłu, rozwój wyobraźni i kreatywności.
Uczniowie klas szóstych wykonywali grafiki, używając tylko ołówka lub czarnego mazaka i posługując się różnymi rodzajami linii. Zobaczcie kilka prac wykonanych tą techniką.
ZAWIESZENIE ZAJĘĆ
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej okres zawieszenia zajęć w szkołach i przedszkolach został wydłużony na terenie całego kraju do 10 kwietnia 2020 roku.
W tym okresie zadania szkół i przedszkoli realizowane będą z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
W związku z zamknięciem placówek oświatowych rodzice dzieci do lat 8 mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
NAUKA ZDALNA
Podczas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, tj. do 10 kwietnia nauczyciele będą prowadzili tzw. zdalną pracę z uczniem.
Polegać ona będzie na przesyłaniu materiałów do samodzielnej pracy ucznia w domu.
Wykorzystany w tym celu będzie dziennik elektroniczny lub w przypadku starszych uczniów także bezpośredni kontakt elektroniczny.
Zwracamy się z prośbą do rodziców o regularne sprawdzanie informacji publikowanych w dzienniku elektronicznym.
ZASIŁEK OPIEKUŃCZY
W związku z zamknięciem szkoły i przedszkola rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem do lat 8 może ubiegać się o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Druk oświadczenia poniżej do pobrania:
oswiadczenie-dodatkowy-zasilek-opiekunczy-12609486.docx.
ZAWIESZENIE ZAJĘĆ W SZKOŁACH
Decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca funkcjonowanie placówek oświatowych zostało czasowo ograniczone. W tym okresie w szkołach i przedszkolach nie będą się odbywać zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.
W czwartek i piątek (12 i 13 marca) szkoła prowadzić będzie zajęcia opiekuńcze dla uczniów, którzy nie mają opieki w domu.
Więcej informacji na stronie MEN:
https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
KORONAWIRUS - INFORMACJE
Koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.
Co zrobić, by zapobiec zakażeniu?
1. Często myj ręce, używając wody i mydła.
2. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta lub nos.
3. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
3. Zachowaj co namniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą lub kichają.
DLA RODZICÓW
1. Apelujemy, by nie posyłać do szkoły dziecka przeziębionego czy chorego.
2. Rodzicom dziecka do 8. roku życia w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły przysługuje zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368).
4. Infolinia Ministerstwa Zdrowia - tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).Osoby, które wróciły z terenu występowania koronawirusa i mają objawy grypopodobne, powinny bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego.
JAK USTRZEC SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM?
NA LEKCJACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Na lekcjach języka angielskiego uczniowie świętowali Dzień Świętego Dawida, patrona Walii. Wykonali flagi oraz zgłębiali wiedzę na temat tego niezwykłego kraju.
Dzień Świętego Dawida obchodzony jest przez Walijczyków 1 marca. W tym dniu odbywają się parady, koncerty, targi produktów regionalnych, zawody sportowe, a miasta, domy i odzież przyozdabia się symbolami narodowymi Walii: porem, żonkilem i flagą.
WYRÓŻNIENIE BURMISTRZA DLA KACPRA
Uczeń klasy 6a, Kacper Filipiec za swoje sukcesy sportowe otrzymał stypendium przyznawane przez Burmistrza Pszczyny.
Kacper trenuje lekkoatletykę w Miejskim Klubie Sportowym "Iskra" w Pszczynie.
Gratulujemy!
ÓSMOKLASIŚCI W STAROSTWIE POWIATOWYM
28 lutego nasi ósmoklasiści w ramach akcji "Piątki ze Starostą Pszczyńskim" odwiedzili Starostwo Powiatowe w Pszczynie. Mieli okazję poznać zadania powiatu oraz sprawy, jakie mieszkańcy załatwiają w starostwie.
W drugiej części wycieczki zwiedzili Urząd Miasta, po którym oprowadziła ich pani sekretarz Urszula Piesiur. Obejrzeli salę sesyjną Rady Miasta, gabinet samego burmistrza, a nawet przeprowadzili przykładową debatę budżetową. Ostatnią atrakcją było zejście do bunkra w podziemiach urzędu.
POKAZ NAUKOWY
26 lutego uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w pokazie naukowym Beskidzkiego Centrum Nauki "Naukotechnika". Mieli okazję zobaczyć szereg ciekawych doświadczeń z wykorzystaniem ciekłego azotu, m.in. obserwowali jego zachowanie i oddziaływanie na otoczenie oraz zmianę właściwości fizycznych przedmiotów pod wpływem niskiej temperatury. Pokaz umożliwił przypomnienie sobie i poszerzenie wiedzy z zakresu fizyki i chemii.
LEKCJA REGIONALIZMU
26 lutego uczniowie klas trzecich udali się do Centrum Edukacji Regionalnej w Osinach. Tam wzięli udział w zajęciach na temat zwyczaju związanego z naszym regionem, zwanego "szkubaczkami". Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się między innymi, do czego służą gęsie pióra i tzw. gęsina, spróbowali pisać gęsim piórem, mogli też przekonać się, jak to jest spać pod dawną pierzyną czy na materacu ze słomy. Dla wszystkich trzecioklasistów była to bardzo ciekawa lekcja regionalizmu.
BAL KARNAWAŁOWY KL. I-III
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii BAL KARNAWAŁOWY KL. I-III.
1
POKAZ LABORATORIUM PANA KORKA
21 lutego gościliśmy wspaniałych naukowców z Laboratorium Pana Korka. Przyjechali do nas zaprezentować pokaz naukowy, który w grudniu wygrali pierwszoklasiści uczestniczący w konkursach zorganizowanych przez Jastrzębską Spółkę Węglową.
Czy wiecie, kim jest Pan Korek, który był głównym prowadzącym pokaz w naszej szkole? Pan Korek naprawdę to mgr inż. Michał Szydłowski, nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem "Popularyzator nauki 2014" przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ceniony przez dorosłych i dzieci fizyk, uczestnik programów: "Mam talent" i "X-Factor". Używa samodzielnie skonstruowanych pomocy naukowych, a częstym elementem występów Pana Korka są wybuchy. Ma swoją stronę internetową: www.pankorek.pl.
Pokaz w naszej szkole nosił tytuł "O czymś i o niczym" i był poświęcony powietrzu oraz wszystkiemu, co się z nim wiąże. Szereg ciekawych doświadczeń przybliżyło nam skomplikowany świat zjawisk fizycznych.
Zobacz galerię zdjęć z pokazu.
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
21 lutego obchodzony jest na całym świecie Dzień Języka Ojczystego. To międzynarodowe święto ustanowione zostało przez UNESCO w 1999 roku i ma służyć promocji języka ojczystego oraz podkreśleniu, jak ważna jest dbałość o jego poprawność.
Z okazji tego święta w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie klasy 6b w montażu słowno-muzycznym wymienili szereg przykładów braku dbałości o nasz język, jak np. używanie wulgaryzmów, anglicyzmów (wyrazów zapożyczonych z j. angielskiego), skrótowość języka młodzieżowego czy niewykorzystywanie bogactwa języka polskiego poprzez uporczywe używanie słowa "fajny". Fragment filmu "Syzyfowe prace" przypomniał nam, że były kiedyś czasy, gdy mówienie po polsku było zakazane, a nawet karane.
Z tematyką święta związane są trzy konkursy:
- na plakat promujący język polski,
- wiersz o mowie polskiej.
Swoje prace możecie składać u pań: A. Grygier i M. Ulatowskiej-Pieróg do 15 marca.
W bibliotece szkolnej 25 uczniów próbowało swoich sił w niełatwym konkursie głośnego czytania - "Trudne wierszyki łamiące języki".
KLASY II i III w BESKIDZKIM CENTRUM NAUKI
14 lutego uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w wycieczce do Beskidzkiego Centrum Nauki "Naukotechnika" w Świnnej. Mieli okazję zobaczyć, a nawet sami przeprowadzić ciekawe doświadczenia fizyczne oraz wziąć udział w warsztatach geologicznych. Pokaz z użyciem ciekłego azotu oraz towarzyszące mu "wybuchy" i dymy dostarczył wszystkim dużo emocji. Ciekawe były także doświadczenia polegające np. na zamrożeniu w kilka sekund banana, róży czy kapusty. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał "DYPLOM MŁODEGO INŻYNIERA".
Zobacz galerię zdjęć z wycieczki.
Archiwum wydarzeń