Szanowni Państwo!
W związku napływającymi z Państwa strony pytaniami, poniżej zamieszczam informację ze strony NFZ dot. bezpłatnej opieki stomatologicznej w gabinecie, który ma podpisaną umowę z NFZ.
WAŻNA INFORMACJA!
Pacjentowi zgłaszającemu się do stomatologa z bólem zęba świadczenia udzielane są w dniu zgłoszenia w każdej placówce, która ma podpisaną umowę na świadczenie usług w ramach NFZ, a po godzinie 19.00 w placówkach, w których pełniony jest dyżur stomatologicznej pomocy doraźnej.
Do stomatologa nie jest wymagane skierowanie.
Wybrane świadczenia należne pacjentom w ramach świadczeń gwarantowanych:
1. „Białe plomby" przysługują w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3).
W przypadku dorosłych jest to tzw. kompozytowy materiał chemoutwardzalny. W przypadku dzieci do 18 r.ż. jest to szybkoschnący światłoutwardzalny materiał kompozytowy. W pozostałych zębach przysługują plomby szare - amalgamatowe.
2. Leczenie kanałowe – osobom dorosłym przysługuje leczenie kanałowe od kła do kła (3-3). Dzieciom i młodzieży do 18 r.ż., kobietom w ciąży i połogu (do 42. dnia po porodzie) przysługuje leczenie kanałowe wszystkich zębów obejmujące leczenie do 3 kanałów w zębie.
3. Proteza częściowa z zastosowaniem elementów doginanych od 5 brakujących zębów lub w przypadku bezzębia - proteza całkowita szczęki lub żuchwy. Świadczenia protetyczne przysługują 1 raz na 5 lat. Naprawa protezy zębowej przysługuje raz na 2 lata.
WAŻNE! Pacjentom, którzy przeszli operacyjne leczenie nowotworów w obrębie twarzoczaszki, protezy przysługują bez ograniczeń czasowych.
4. Znieczulenie jest refundowane w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi.
W ramach świadczeń gwarantowanych pacjentom ubezpieczonym w NFZ przysługują ponadto:
- badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej - raz w roku
- kontrolne badania lekarskie - 3 razy w roku
- zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne
- leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej
- usunięcie kamienia nazębnego
- usunięcie zęba jedno i wielokorzeniowego.
Dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 r.ż. przysługują ponadto:
- zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd pierwszych trzonowców stałych raz do ukończenia 8 roku życia oraz bruzd drugich trzonowców stałych raz do ukończenia 14 roku życia.
- lakierowanie wszystkich zębów stałych nie częściej niż 1 raz na kwartał
- impregnacja zębiny zębów mlecznych
- kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych
- leczenie chorób przyzębia
- leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi do ukończenia 12 r.ż. – (ten zakres opieki nie będzie realizowany w ramach ustawy o opiece zdrowotnej nas uczniami – art.5 ust.4 ustawy)
W ramach świadczeń gwarantowanych można uzyskać profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dedykowane dzieciom w: - 6, 9, 12 miesiącu życia oraz 2, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 13, 16, 19 roku życia
z poważaniem
Izabela Bąk
Starszy Inspektortel.
(32) 210-28-59
Urząd Miejski w Pszczynie
Wydział Oświaty