• HISTORIA SZKOŁY

• Reforma oświaty  z 1961 r. zakładała wprowadzenie 8-klasowej szkoły podstawowej. Oznaczało to zwiększenie liczby dzieci objętych obowiązkiem szkolnym, a tym samym konieczność przygotowania odpowiedniej liczby klas, pracowni, sali gimnastycznej i boiska. Do tej pory szkoła mieściła się w budynku dawnej szkoły parafialnej, posiadała tylko 4 sale lekcyjne, 2 malutkie korytarze, na których nie mieścili się uczniowie; nie było dodatkowych pomieszczeń, jedynie niewielkie boisko.
          10 marca 1963 r. odbyło się zebranie wiejskie, na którym podjęto decyzję o budowie nowej szkoły. Mieszkańcy zadeklarowali wsparcie finansowe dla tej inicjatywy; szkoła miała zostać wybudowana w „czynie społecznym”. 15 września 1964 r. odbyło się zebranie Komitetu Budowy Szkoły, podczas którego wybrano prezydium w składzie: Klara Ździebło – przewodnicząca, Józef Kasza, Tadeusz Wierzyński, Piotr Drąg, Aleksy Nowak. Pod budowę szkoły przeznaczono działkę w południowo-wschodniej części wsi, użytkowaną jako pole orne. Budowę rozpoczęto 17-18 września 1964 r. 19 września wytyczono miejsce pod budynek, a 24 września rozpoczęto kopanie fundamentów. Przy kopaniu fundamentów pomagali wszyscy, także starsi uczniowie. 27 września 1964 r. wmurowano uroczyście akt erekcyjny. W roku 1967 szkoła zaczęła nabierać realnych kształtów; rozpoczęto tynkowanie, wykonano instalację elektryczną. Budowa jednak przeciągała się z powodu braku potrzebnych materiałów. Rok 1968 to czas prac wykończeniowych przy budowie szkoły. 5 stycznia 1969 r. dokonano uroczystego otwarcia nowego budynku. Kierownik szkoły Klara Ździebło podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania obiektu. Nowa szkoła posiadała 6 sal lekcyjnych, 2 pracownie i salę gimnastyczną. Stopniowo uczniowie i nauczyciele zagospodarowali teren działki szkolnej, sadząc drzewka, krzewy, siejąc trawę.

W roku 1973 szkoła w Studzionce, znajdująca się wtedy w obrębie gminy Wisła Wielka,  zostaje przekształcona w Zbiorczą Szkołę Gminną. Ten stan trwa do 1975 r., kiedy to po włączeniu Studzionki do Pszczyny, szkoła staje się Szkołą Podstawową nr 12 w Pszczynie-Studzionce.
          W latach 80-tych zrodziła się inicjatywa rozbudowy szkoły. Zyskała ona akceptację władz miejsko-gminnych i poparcie mieszkańców, którzy zadeklarowali pomoc i utworzyli komitet rozbudowy w składzie: Franciszek Smołka – przewodniczący, Jan Łakota, Feliks Kojzar, Franciszek Konieczny, Feliks Sojka. Rozpoczęto prace budowlane, którym nie sprzyjała trudna sytuacja polityczno-gospodarcza w kraju. Dzięki staraniom dyrekcji, władz samorządowych i kuratorium udało się budowę dokończyć. Oficjalne otwarcie nowej części szkoły wraz z basenem nastąpiło 28 X 1995 r.
          W 1999 r. w wyniku reformy oświaty zostaje utworzone w Studzionce Publiczne Gimnazjum nr 5. Przez dwa lata gimnazjum i szkoła podstawowa funkcjonują w jednym budynku. W tym czasie powstaje nowy budynek szkoły podstawowej, którego uroczystego otwarcia dokonano 5 września 2001 r.
           Reforma systemu oświaty z 2017 r. zmieniła strukturę szkolnictwa, likwidując gimnazja i przywracając 8-klasową szkołę podstawową. Budynek gimnazjum w Studzionce z powrotem stał się siedzibą szkoły podstawowej, a szkoła od roku szk. 2019/20 z przedszkolem utworzyły w Studzionce  Zespół Szkolno-Przedszkolny.

DYREKTORZY (od 1945 r.): Franciszek Hołomek, Bronisław Kapko, Władysław Marynicz, Tadeusz Dziubek, Klara Ździebło, Stefan Pinocy, Marta Kabiesz, Zygmunt Klepek, Elżbieta Górka, Krystian Szostak, Lesław Górka, Jacek Indeka, Jadwiga Kost.