• CZWARTKI LEKKOATLETYCZNE - FINAŁ I PODSUMOWANIE

          • W kończącym się roku szkolnym reprezentanci naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w zawodach z cyklu "Czwartki Lekkoatletyczne" na Stadionie Miejskim im. Jana Larysza w Pszczynie. W tym roku rywalizacja odbywała się tylko w edycji wiosennej, a nasi uczniowie mogli wziąć udział w dwóch konkurencjach - jednej biegowej i jednej technicznej.

            Wśród chłopców miały miejsce zmagania w biegach na 60 m, 300 m oraz na dystansie 1000 m. Ponadto chłopcy rywalizowali również w skoku w dal, skoku wzwyż oraz rzucie piłeczką palantową. Natomiast dziewczęta miały możliwość udziału w tych samych konkurencjach, ich bieg na najdłuższym dystansie wynosił 600 m.

            W finale miejskim, kilkoro naszych uczniów znalazło się na podium. Oto ich wyniki:

            Zuzanna Orlik - I miejsce w skoku wzwyż, II miejsce w biegu na 60m
            Sebastian Gruszka - II miejsce w biegu na 300 m, II miejsce w skoku wzwyż
            Oliwia Kupczak - II miejsce w biegu na 300 m, III miejsce w rzucie piłeczką palantową
            Piotr Król - I miejsce w skoku wzwyż
            Michalina Sojka - II miejsce w biegu na 600m
            Wiktoria Zalewska - I miejsce w biegu na 60 m

            W trakcie wszystkich sesji eliminacyjnych, oprócz wspomnianych finalistów, na podium stawali również inni reprezentanci naszej szkoły: Aleksandra Rączka, Michał Mańka, Jan Raniszewski, Stanisław Ślisz, Maja Bienioszek, Zuzanna Tetla, Igor Orszulik, Marcin Foks, Zuzanna Smołka, Jakub Cyran.

            Serdecznie gratulujemy sukcesów i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji zawodów. Dziękujemy za zaangażowanie i reprezentowanie naszej szkoły. Trzymamy kciuki za dalsze osiągnięcia sportowe!
             

          • WYNIKI KONKURSU "DAISY INFLUENCERKĄ? CZEMU NIE!

          • Konkurs "Daisy influencerką? Czemu nie! został rozstrzygnięty. Spośród prac konkursowych jury wyłoniło następujących laureatów:

            I miejsce - Anna Zembok kl. VIII ZSP Studzienice

            II miejsce - Piotr Zarzeczny kl. VIII ZSP Studzionka

            III miejsce Hubert Drzyzga kl. VI SP Poręba

            Gratulujemy laureatom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

          • Tydzień bezpiecznego internetu - podsumowanie działań

          • W ramach akcji profilaktycznej pt. "Tydzień Bezpiecznego Internetu" uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w różnorodnych działaniach mających na celu podniesienie świadomości na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Oto podsumowanie tych działań:

            1. Spektakl Teatru Maska z Krakowa: Uczniowie mieli okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez Teatr Maska z Krakowa, który ukazywał skutki uzależnienia od internetu. Spektakl ten miał na celu uświadomienie uczniom negatywnych konsekwencji nadmiernego korzystania z internetu i zachęcanie do zdrowych nawyków online.

            2. Gra profilaktyczna "Interlandia": W trakcie przerw między lekcjami uczniowie uczestniczyli w grze o nazwie "Interlandia". Gra ta obejmowała różnorodne zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci, takie jak rozpoznawanie zagrożeń, netykieta, zasady bezpiecznego korzystania z internetu, reagowanie na przejawy hejtu oraz identyfikację wirusów internetowych. Dzięki tej grze uczniowie mogli zdobyć praktyczną wiedzę dotyczącą bezpiecznego korzystania z internetu.

            3. Escape Room dotyczący cyberbezpieczeństwa: podczas lekcji informatyki uczniowie brali udział w tzw. Escape Roomie, w którym mieli za zadanie rozwikłać złożoność pojęcia cyberbezpieczeństwa. W trakcie tej interaktywnej gry uczniowie musieli rozwiązać różnego rodzaju zagadki i zadania, aby lepiej zrozumieć zagrożenia wynikające z korzystania z sieci oraz poznać zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

            4. Warsztaty profilaktyczne: odbyły się również warsztaty profilaktyczne, skupiające się na temacie hejtu w internecie. Uczniowie mieli okazję poznać definicję hejtu, dowiedzieć się, jak rozpoznawać i reagować na przejawy hejtu oraz jak się przed nim chronić. W ramach tych warsztatów uczniowie przygotowali wystawę plakatów, które miały na celu przekazanie ważnych informacji na temat hejtu w internecie.

            5. Konkurs z wiedzy o bezpieczeństwie w sieci: na zakończenie działań profilaktycznych odbył się konkurs z wiedzy o bezpieczeństwie w sieci. W klasach 6-8 laureatami konkursu zostali: 1. Wojciech Balcerzak, 2. Patrycja Łowicka, 3. Alicja Gonska, a w klasach 4-5: 1. Jan Raniszewski, 2. Filip Baron, 3. Piotr Mężyk. Gratulujemy.


             

          • URATUJ ZIEMIĘ

          • W piątek 21 kwietnia br. klasy 1-3 wzięły udział w grze terenowej "Uratuj Ziemię!". Sprzątaliśmy śmieci, korzystaliśmy z wiedzy ekologicznej, szukaliśmy wskazówek w terenie i rozwiązywaliśmy zaszyfrowane łamigłówki. Uczniowie świetnie poradzili sobie z kłopotami i wyzwaniami jakie sprowadził na naszą planetę Śmieciuch. Ziemia została uratowana.

          • DZIEŃ EUROPY

          • 9 maja obchodzimy Dzień Europy. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali stoiska prezentujące wybrane przez klasy państwa. Przedstawiono najważniejsze informacje o wybranych krajach, ale i ciekawostki z elementem humorystycznym, można było nawet sfotografować się ze słynną Mona Lisą. Nie zabrakło degustacji słodyczy, serów, sałatek, pieczywa, pierogów, a nawet słynnej angielskiej herbaty z mlekiem. Takie poznawanie świata wszystkim przypadło do gustu i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji dostępnej w galerii zdjęć na stronie internetowej szkoły.

            Kliknij tutaj.

          • IX PSZCZYŃSKI FESTIWAL WSPÓŁCZESNEJ PIOSENKI FRANKOFOŃSKIEJ

          • W poniedziałek 24 kwietnia w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się IX edycja Pszczyńskiego Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej. X Pszczyński Festiwal Piosenki Frankofońskiej został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1, III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Języków i Kultur oraz telewizją TV5 Monde. Patronat nad imprezą objęli Ambasada Francji oraz Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. Jak co roku, głównym celem Festiwalu, oprócz dobrej zabawy, było poznanie współczesnych piosenek w języku francuskim. Do udziału zgłosiło się 21 wokalistów, duetów i zespołów, 32 uczniów Klas Frankofońskich naszego województwa. Uczniowie szkół podstawowych i liceów z Pszczyny, Piasku, Studzionki, Żor, Zabrza, Rybnika, Katowic, Chorzowa i Gliwic.
            Nasza szkoła reprezentowana była przez MAJĘ KUDŁĘ, która przepięknie wykonała utwór „Pas toi” Generation Goldman. KibicowaliŚmy jej z całego serca, jednak konkurencja była ogromna.

            Gośćmi Festiwalu oraz członkami jury byli:
            Eliza Wietrzyńska-Wala Elise - absolwentka Szkoły Muzycznej, wokalistka, nauczycielka śpiewu, kompozytorka, finalistka programu Bitwa na Głosy; w grupie Ewy Farnej, finalistka programu ;Twoje 5 minut; w radiu RMF FM, wokalistka występująca na scenie z Adamem Sztabą i jego orkiestrą;
            Manuela Aime - gość z Włoch, nauczycielka języka francuskiego w szkole Cromagnola I w Cromagnola
            Ewa Figas - wykładowca na specjalności z językiem francuskim w Katedrze Lingwistyki Stosowanej Politechniki Śląskiej w Gliwicach;
            Leszek Solarski - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którego specjalnością są partie basowe; uczestnik licznych festiwali i konkursów w Polsce i za granicą; finalista Konkursu Muzyki Słowiańskiej oraz zdobywcę nagrody za najlepsze wykonanie pieśni współczesnej na konkursie Złote Globy; głównego wykonawcę wielu przedstawień i oper, między innymi partii w Weselu Figara, w Don Giovannim oraz w Makbecie.


            W wyniku obrad Jury wyłoniono zwycięzców:
            I miejsce zajęła uczennica Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia
            im. Stanisława Moniuszki w Katowicach - Jadwiga Rał;
            II miejsce zajęli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie - Karolina Olszowiec i Tomasz Beer;
            III miejsce zajęła uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach - Barbara Falborska;

            Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej zorganizowany został w Pszczynie już po raz dziewiąty. Język francuski na stałe zagościł w pszczyńskich szkołach, a uczniowie naszego regionu coraz chętniej się go uczą i jak widać posługują się nim zarówno w mowie, jak i śpiewaniu. 

          • UROCZYSTA AKADEMIA

          • W piątek 28 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji zbliżającego się święta narodowego - rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić wydarzenia z 1791 roku, klasa czwarta przedstawiła program artystyczny. Starsi uczniowie przypomnieli sobie, kto i w jakich okolicznościach uchwalił konstytucję, dla młodszych dzieci była to lekcja historii.

          • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW

          • Z końcem kwietnia przyszedł czas na ogłoszenie laureatów konkursów.

            Jakub Gruszka, uczeń klasy VIIIa, został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii.

             

            Uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie z języka angielskiego Symbols of Great Britain - Symbole Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajął Dawid Gruszczyk, drugie Milena Uryga, trzecie miejsce Julia Pydych.

             

            W kwietniu miało miejsce podsumowanie dotychczasowych konkursów modelowania 3D, w których uczniowie wykonywali projekty na zajęciach rozwijających kreatywność, w ramach warsztatów pozalekcyjnych oraz lekcji informatyki. Prace przygotowane przez uczniów wyróżniają się wysokim poziomem kreatywności i innowacyjnego myślenia. Cieszy nas również duże zainteresowanie  zdobywaniem nowych umiejętności w obszarze technologii. Narzędziem wykorzystanym do stworzenia projektów był m.in. Tinkercad, umożliwiający wykonanie trójwymiarowych modeli w oparciu o przystępny interfejs. Niektóre z prac zostały wydrukowane przy użyciu drukarki Zortrax M200 Plus.W I edycji konkursu laureatami zostali: 1. Magdalena Hejnoł (klasa 4), 2. Agata Manowska (klasa 7) oraz 3. Piotr Zarzeczny (klasa 8a). Drugi konkurs został podzielony na dwie kategorie - klasy 4-5 oraz klasy 6-8. W młodszej kategorii pierwsze miejsce zajęła praca Anny Gawlik (klasa 4), drugie miejsce przypadło Kamili Łowickiej (klasa 4), a trzecie miejsce zdobył Piotr Mężyk (klasa 4). W kategorii klas 6-8 zwyciężył Jakub Gruszka, drugie miejsce zajęła praca Karoliny Szendery, a trzecie miejsce przypadło Emilii Czarneckiej.Wszystkie nadesłane prace wyróżniały się pomysłowością i estetyką wykonania.

             

            Z okazji Dnia Ziemi chętni uczniowie wzięli udział w grze terenowej Uratuj Ziemię.

            Pierwsze miejsce ex aequo zajęły Emilia Czarnecka, Marta Herbuś Paulina Janik oraz Karolina Mocko. Drugie miejsce Zofia Smołka i Julia Stec. Na trzecim stopniu podium stanęły Julia Czapla, Anna Gawlik, Aleksandra Gonska, Zuzanna Orlik.

             

            Gratulujemy uczestnikom wszystkich konkursów i zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach.

          • KONKURS RECYTATORSKI

          • W piątek 21 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, w którym uczestniczyli reprezentanci klas młodszych wyłonieni podczas klasowych eliminacji. Rywalizacja była bardzo zacięta, a pamięci i wspaniałej dykcji mógłby uczestnikom pozazdrościć niejeden spiker radiowy. Dowiedzieliśmy się, jak o otaczającym nas świecie, o przyrodzie, Ojczyźnie, dzieciach i dorosłych, o uczuciach piszą poeci i co o tym wszystkim myślą na przełomie dziejów. Komisja konkursowa pracowała w pocie czoła, żeby wyłonić zwycięzców, ale udało się. Pierwsze miejsce zajęła Olga Wieczorek recytująca wiersz Juliana Tuwima “Lokomotywa”. Na miejscu drugim uplasował się Janek Kędzior z wierszem Marka Szołtyska “Kluskojad”. Miejsce trzecie zajęła Maja Herbuś recytująca Wiersz Jana Brzechwy “Kłamczucha”. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

          • ST. GEORGE'S DAY - dzień świętego Jerzego, patrona Anglii

          • 26 kwietnia  2023r. odbyły się popołudniowe  zajęcia kulturowe z języka angielskiego dla chętnych dzieci klas II-III pt. “St. George's Day- patron Anglii". Uczniowie poznali historię Świętego Jerzego -patrona Anglii, którego święto obchodzone jest 23 kwietnia. Uczniowie klas II-III dowiedzieli się gdzie leży Anglia i jakie miasto jest jej stolicą. Czerwona róża to  symbol tego kraju. Po wysłuchaniu  legendy o walecznym, silnym i odważnym rycerzu jakim był święty Jerzy, który pokonał smoka i ocalił życie mieszkańców, przenieśliśmy się w podróż do współczesnego Londynu, gdzie poznaliśmy najważniejsze zabytki miasta. Wypiliśmy popołudniową herbatkę w wirtualnych komnatach Pałacu Buckingham, zobaczyliśmy panoramę całego Londynu z kapsuły koła młyńskiego “London Eye”. Podróż odbyła się w tradycyjnym autobusie “double-decker bus”, który uczniowie wykonali samodzielnie. Na zakończenie uczestnicy w grupach odpowiadali na pytania  wielkiego quizu o Anglii, w którym wyłoniliśmy “Mistrzów wiedzy o Anglii”. Nagroda w wielkim quizie należała się wszystkim uczestnikom zabawy więc słodkim akcentem zakończyliśmy kulturowe, popołudniowe spotkania z Wielką Brytanią. 

          • DZIEŃ ZIEMII

          • 22 kwietnia nasza szkoła włączyła się do obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemii. Uczniowie ubrali się na zielono a podczas przerw odbywała się kwiatkodzielnia. Każdy mógł przynieść sadzonkę i zabrać roślinkę do domu. Teraz pozostaje tylko pielegnować i cierpliwie czekać, aż z sadzonek wyrosną piękne kwiaty.

          • WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH

          • W środę klasy Va i Vb pojechały na wycieczkę do Rybnika. W jednym z miejskich kin uczniowie obejrzeli animację "Szczęście Mikołajka". Następnie spacerem przez rynek udali się do Edukatorium Juliusz na wystawę o medycyjnie i farmacji. Najpierw wysłuchali prelekcji na temat historii budynku, następnie korzystali z nowoczesnych eksponatów zamieszczonych na czterech piętrach. Jak widać, informacje dotyczące ludzkiego ciała okazały się dla dzieci ogromnie interesujące.

          • INTERNATIONAL KIDS' YOGA DAY

          • W naszej szkole klasy 1-3 brały aktywny udział w Międzynarodowym Dniu Jogi dla Dzieci wraz z dziećmi z całego świata. 

            Dzień jogi dla dzieci to coroczne wydarzenie odbywające się w różnych miejscach i instytucjach na całym świecie. 

            Na początku wykonaliśmy ćwiczenia oddechowe. W „Teście spaghetti” próbowaliśmy treningu uważności który miał za zadanie rozluźnić mięśnie, zrelaksować ciało i uspokoić emocje. Wspólnie wykonaliśmy sekwencje prostych asan. Na koniec można było wylosować afirmację na dobry początek dnia. To było interesujące doświadczenie. 

            Naukowcy potwierdzają, że joga wspiera holistyczny rozwój dzieci. Co więcej, korzyści jogi sprawiają, że może być ona uzupełnieniem i wsparciem dla wielu specjalistycznych terapii. Praktyka jogi wspaniale wspiera fizjoterapię, terapię logopedyczną, integrację sensoryczną, terapię ręki czy trening umiejętności społecznych.

            Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym światowym wydarzeniu. 

             

            #KYD #kidsyogaday #mindfullness #Studzionka #gminaPszczyna

          • WYNIKI KONKURSU

          • Ogłaszamy wyniki międzyszkolnego konkursu plastycznego

            "Kopernik dobrze wie! - układ słoneczny"

             

            I grupa wiekowa - klasy I - III

            1 miejsce - Marcin Paluchowski - ZSP Ćwiklice

            2 miejsce - Ewelina Bojdoł - POPP w Pszczynie

            3 miejsce - Martyna Moric - ZSP Jankowice

             

            II grupa wiekowa - klasy IV - VIII

            I miejsce - Amelia Dybowicz - ZSP Studzienice

            II miejsce - Wiktoria Zalewska - ZSP Studzionka

            III miejsce - Krzysztof Paszek - ZSP Studzienice

             

            Dziękujemy za liczny udział, a zwycięzcom gratulujemy pomysłowości i talentu.

            Zapraszamy po odbiór nagród i dyplomów.

             

          • KONKURS

          • Zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w szkolnym konkursie  "Portret Mojej Mamy". 

            Dodatkowo wszystkie prace wezmą udział w konkursie organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach Zdrój. 

            Szczegóły w załączniku. 

            Regulamin_i_karta_udzialu.pdf